Piknik dla Rodzin z osobami niepełnosprawnymi z terenu Powiatu Sulęcińskiego ph: „BĄDŹMY RAZEM”

Obchodzona od lat największa szkolna uroczystość Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, czyli „Święto Szkoły”, drugi rok z rzędu przyjęła inną formułę. Ponownie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie pod wodzą Danuty Malinowskiej, działające na rzecz osób niepełnosprawnych naszego regionu, w tym na rzecz wychowanków SOSW w Sulęcinie przygotowało projekt skierowany nie tylko do uczniów Ośrodka, lecz do wszystkich osób niepełnosprawnych Powiatu Sulęcińskiego oraz organizacji działających na ich rzecz. Działanie przyjęło postać Pikniku dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi z terenu Powiatu Sulęcińskiego pod hasłem „Bądźmy razem” i zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Piknik odbył się w dniu 07 czerwca 2017 r., w godz. 9.00 – 15.00 na terenie siedziby Stowarzyszenia, czyli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie. Wśród osób niepełnosprawnych znaleźli się nie tylko uczniowie SOSW, ale jego absolwenci oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Na uroczystość przybyło kilka rodzin z dziećmi, którzy rozważają możliwość kształcenia swoich dzieci w naszym Ośrodku. Uroczystość była skierowana do około 40 osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów, jednak jak zwykle osób było znacznie więcej.

Wśród przybyłych gości znaleźli się: Władysław Komarnicki – senator RP IX kadencji, Adam Basiński – Starosta Sulęciński, Tomasz Prozorowicz – Wicestarosta Sulęciński, Dariusz Ejchart –Burmistrz Sulęcina, Iwona Walczak – Zastępca Burmistrza Sulęcina, Maciej Tonder – dyrektor Poradni Psychologicnzo-Pedagogicznej w Sulęcinie, Joanna Różańska – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Anna Krawczyk – Dyrektor Domu Dziecka w Sulęcinie, Alina Konopko-Żelechowska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tursku, Andrzej Żelechowski – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie, Eugeniusz Sembratowicz – prezes Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Postomia” Sulęcin-Kołczyn, przedstawicielka Nadleśnictwa Sulęcin – Kinga Adamska, Beata Brzezińska – Dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie, Aleksandra Jasicka – Dyrektor I LO w Sulęcinie, Grażyna Sobieraj – Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, Małgorzata Jung – Dyrektor Przedszkola nr 1 w Sulęcinie, Danuta Banasiak – przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Wędrzynie oraz p. Jolanta Simoni – pedagog z  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie. Przybyli do nas także goście z Niemiec, z placówki kształcenia specjalnego Pestalozzi-Schule w Eisenhuttenstadt  – dyrektor Cornelia Schroder i jej zastępca Corinna Steidel.

W ramach pikniku zaplanowano szereg atrakcji. Oficjalnie imprezę rozpoczęła część artystyczna, w której zaprezentowali się uczniowie w utworze tanecznym „La La Land”, a następnie nauczyciele SOSW w Sulęcinie podbijając serca i wprawiając w doskonały humor zgromadzonych gości występem „Cała szkoła czyta dzieciom”.

Następnie rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej między drużyną Zespołu Szkół nr 14 z Gorzowa Wlkp., a SOSW w Sulęcinie, w którym sulęcinianie po raz kolejny pokonali gorzowiaków, tym razem  z wynikiem 2:0! W tym roku piłkarzy zagrzewały do walki cheerleaderki z Ośrodka, które tańcem otworzyły mecz, a także umilały przerwę w grze. Drużynom puchary i nagrody dofinansowane przez PFRON wręczyli Senator Władysław Komarnicki, Wicestarosta Tomasz Prozorowicz oraz Dyrektor Danuta Malinowska.

Strzałem w dziesiątkę okazał się udział w uroczystości Parafialnej Akademii Piłkarskiej „Bosko” z trenerami Markiem Lipskim i Eliaszem Kowalew oraz podopiecznymi z grupy „Żaków”. Trenerzy przygotowali zabawy sportowe, a młodzi piłkarze rozegrali kolejny mecz towarzyski.

Wśród atrakcji pikniku znalazły się również: baloniada w wykonaniu p. Radosława Pastusiaka, kręcenie waty cukrowej przez p. Andrzeja Kuchnio z Torzymskiego Ośrodka Kultury, pokaz strażacki w zadymionym budynku oraz wzloty ponad szkolny budynek na podnośniku strażackim, prezentacja sprzętu militarnego pod hasłem „Dotyk historii” w wykonaniu Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, fantazyjne i niepowtarzalne malowanie ciała, mega bańki puszczane przez wszelkie możliwe sprzęty, kącik czytelniczy z kiermaszem książki oraz stoiskiem Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Odbył się także konkurs plastyczny „STOP używkom” oraz kreatywne malowanie koszulek i ekologicznych toreb na zakupy. Gościły u nas także panie Katarzyna Grupińska i Jolanta Kubicka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie, które zaprezentowały działalność na swoim stoisku
m.in. wzbudzające wiele emocji alkogogle.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce – wielkie ślizgawki, zamki, piłkarzyki przygotowane przez firmę Event-Art. z Deszczna. Najbardziej wytrwałych nie zraziła wyjątkowo kapryśna w tym roku pogoda – instruktorkę zumby p. Karolinę Falkowską przywitał deszcz, który przerodził się w słoneczną i idealną do zumby pogodę. Zumbę tańczyli młodzi i starsi, dziewczynki i chłopcy, nauczycielki, a nawet mamy uczniów. Przygotowano także wielkoformatową grę planszową. Na chwilę wyciszenia i odetchnięcia od zgiełku można było sobie pozwolić w kąciku relaksacyjnym przygotowanym dla najmłodszych w szkolnym budynku. Najaktywniejsi uczestnicy pikniku otrzymali różnorodne upominki – od zabawek, poprzez sprzęt i akcesoria sportowe i turystyczne, artykuły plastyczne i szkolne oraz słodkości, których zakup był także możliwy dzięki środkom PFRON. Podczas całego pikniku przygrywał do słuchania i do tańczenia zespół z zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sulęcinie.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli liczyć na wspaniały i obfity posiłek: ciasto, grochówkę, kiełbaski z grilla oraz pajdę chleba z domowym smalcem i ogórkiem małosolnym. Na deser na wszystkich czekały lody.

Wsparciem podczas organizacji pikniku byli współpracujący z nami od kilku lat wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie pod opieką p. Katarzyny  Cyranowskiej: Aleksandra Juszczyk, Monika Łuszczak, Klaudia Koczara, Natalia Lewitzka, Julia Słomczewska, Franciszek Sornat, Zuzanna Moręgiel, Marcin Juszkiewicz i  Grzegorz Kaczkowski, którym serdecznie dziękujemy!

Wielkie podziękowania należą się także osobom, firmom, które od lat bezinteresownie wspierają działania na rzecz osób niepełnosprawnych, wspierając także tegoroczny piknik.
Byli to: LEKS SP. z o. o., Zakłady Piekarskie OSKROBA, p. Adam Siwiński – prezes zarządu „Intermarche” w Sulęcinie,  p. Karolina Falkowska, p. Jolanta Płonka, Powiatowa Straż Pożarna w Sulęcinie, a także członkowie i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  w Sulęcinie.

Bez wątpienia piknik nie byłby aż tak atrakcyjny, gdyby nie dofinansowanie ze środków PFRON – wiele atrakcji, nagród, upominków byłoby poza zasięgiem finansowym organizatorów.

Najważniejsze jednak, że założone cele zostały zrealizowane: nastąpiła integracja osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Sulęcińskiego, utrwalono więzi rodzinne, pokazano i uświadomiono uczestnikom pikniku, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy, że na równych prawach z innymi może uczestniczyć w życiu społecznym i cieszyć się nim. Zachęcono także rodziców dzieci niepełnosprawnych do korzystania z edukacji specjalnej.

Te myśli przyświecały piknikowi, a reakcje jego uczestników, aktywny udział w zabawach i atrakcjach imprezy świadczą o tym, że hasło „Bądźmy razem” nie jest pustym sloganem, lecz głębokim i mądrym przesłaniem!

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska, koordynatorka projektu.